Co ukázaly … (nejen) nominačky na polské SP

15.4.2016

foto Co ukázaly … (nejen) nominačky na polské SP

Kdo sleduje průběžně naši o-scénu, ten ví - ukázaly, že šanci má každý, kdo se dokáže připravit. Hlavním hrdinou se stal Honza Mrázek, kterého výsledek na aprílovém nominačním WRE sprintu v Teplicích nad Bečvou, v souladu s nominačními kritérii, vynesl mezi účastníky závodu sprintu, jenž se bude na předměstí Wrocławi konat na prvního máje. Na jeho blogu se můžete ujistit, že se opravdu nejednalo o náhodný úlet běžce, který reprezentační dres svlékl naposledy před šesti lety, ale zúročení cílené snahy, zaměřené na mistrovství Evropy.

Úvodní série SP, čítající middle, sprint a sprintové štafety, se koná ve Wrocławi a okolí tři týdny před zahájením ME (jehož závody jsou současně druhým kolem SP), takže jistou vypovídací schopnost pro formu a účast na ME budou mít nejen jeho výsledky, ale už i nominace na něj. Pro závod sprintu ve Wrocławi mají přímou nominaci Jana Knapová, Denisa Kosová, Vojtěch Král a Jan Procházka. Přímou nominaci dále získali nejlepší dva závodníci ze závodu v Teplicích nad Bečvou, po odečtení výše uvedených - v ženách to byla Eva Kabáthová a Adéla Indráková, v mužích Miloš Nykodým a Jan Mrázek. Do plného počtu 6D + 6H bude nominace doplněna (tedy ještě 2D + 2H) divokými kartami.

Nominace pro čarodějnický middle 1. SP bude již do značné míry provázána s účastí na ME. Jana Knapová, Jan Šedivý, Vojtěch Král a Jan Procházka byli přímo nominováni na middle v Polsku i při ME, další pozice 3D + 2H budou pro SP v Polsku obsazeny závodníky nominovanými na lesní disciplíny ME a do plného počtu 6 + 6 (tedy 2D + 1H) bude nominováno divokými kartami. Nominace tedy budou uzavřeny až současně s (lesními) nominacemi pro ME, tedy po nominačním víkendu, který je na programu 22.-24.4.

Nominace pro sprint na ME bude uzavřena až po MČR v této disciplíně, které pořádá TJ Slovan Luhačovice v sobotu 7.5. v Uherském Brodě. I nominační kritéria pro ME rozšiřují šanci na nominaci mimo okruh reprezentačního týmu – postup si tam vyběhne po jednom závodníkovi v H/D21 – vždy ten, který bude nejlepší po odečtení již nominovaných. To tou dobou budou jednak přednominovaní Jana Knapová, Denisa Kosová, Vojtěch Král, Jan Procházka a jednak nejlepší dva čeští závodníci z finále SP v Polsku 1.5., ovšem počítaje i tyto přednominované - tj. musí je tam porazit. Sprintové souboje ve městě Jana Amose Komenského tedy budou mít mimořádný náboj jak pro účastníky, tak pro diváky. Kdo z eliťáků bude chtít využít této ojedinělé šance, rozhodně se tedy nemůže řídit ponaučením rozvážného učitele národů, kterým nás pořadatelé na stránce sprintových MČR vítají. Anebo naopak ano?

A co ukázaly březnovka a dubnovky? Česká reprezentace od počátku března absolvovala hned tři společné akce, v březnu soustředění na Jihlavsku, v terénech podhorského charakteru a tedy v rámci možností blízké těm v Jeseníkách, počátkem dubna soustředění využívající závody sprintu a middlu CEYOC v Teplicích nad Bečvou a u Hranic na Moravě a o týden později doplňkovou „middlovku“ s tréninky v různých terénech Jizerských hor (a tak trochu i Krkonoš). Ty byly vesměs zaměřeny na výživné kamenité prostory (pod)horského charakteru, mapované v příkladně generalizovaném stylu, případně do něj upraveném.

Výbornou formu neprokazují jen ti, kteří mají pro některé ze závodů ME přímou nominaci, ale i řada dalších, takže ve hře o účast na ME je rozhodně stále mnoho jmen a zejména o nominace pro lesní disciplíny bude ještě velký boj. Honza Procházka sice jeden z tréninků middlovky doběhl se zlomeninou prstu na levé ruce, ujišťuje však, že mu na výkonu nijak neubírá, pouze znamená drobný technický problém pro umístění čipu a snubního prstenu. Z dřívějších zranění se úspěšně rozběhává jak Venda Horčičková, která se individuálně připravuje ve Švédsku, tak Lenka Poklopová. Jednu ztrátu však tým zaznamenal, Markéta Tesařová bude v nadcházejících týdnech bojovat už pouze s mononukleózou.

O vlastní přípravě, ale i blíže o uplynulých repre-akcích, na svých stránkách informují Honza Procházka a Miloš Nykodým. Žije to například také na fb Vendy Horčičkové, webu Honzy Petržely nebo Vojty Krále, u nějž se nezapomeňte inspirovat také kulinářskou sekcí (a pokud vám nebude stačit, pokračujte na šéfkuchaře Víčka).

Petr Kadeřávek

Dosud nominovaní pro závody SP ve Wroclawi:generální partner
hlavní partneři

hlavní mediální partner
mediální partneři
nápojoví partneři

partneři

podporovatelé

partnerská samospráva

pořadatelé