ME je pro mě zatím jasným vrcholem

6.4.2016

foto ME je pro mě zatím jasným vrcholem

Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové, 1991) je držitelkou dvou štafetových medailí z MSJ 2010 a 2011, ale premiérový start na MS/SP za dospělou reprezentaci si odbyla teprve vloni, poté, co si o zařazení do týmu řekla výraznými výsledky na domácí scéně v souladu s vlastní snahou o posun výš. Vstup do reprezentace a dojmy z MS s ní probral v loňském rozhovoru pro časopis Orientační běh (3/15) Petr Žaloudek, nyní jsme navázali otázkami směřujícími zejména k současnosti a letošku.

Ahoj Deniso, po prvních letošních závodech se navenek zdá, že forma zatím nezaostává za loňskou. Je tomu tak i ve skutečnosti a probíhala tedy zimní příprava ideálně - a až doteď?

V zimní přípravě jsem neměla žádný větší výpadek, až na opětovný problém se železem. V první fázi jsem si myslela, že je to přetrénování, protože jsem si po sezoně moc neoddechla, ale nakonec se ukázalo, že je to zase železo. Žádné jiné nemoci ani zranění mě nezastihly, takže bych řekla, že příprava byla skoro ideální.

 

Předpokládám, že v porovnání s minulou zimou jsi asi i navýšila tréninkové objemy - pokud se to tedy dá objektivně srovnávat, s ohledem na dřívější občasné zdravotní problémy? Prozradíš nějaká čísla, třeba hodiny a km za uplynulý rok, příp. porovnání s předchozím?

Už minulou zimu jsem trénovala celkem poctivě, takže to navýšení teď nebylo nijak markantní. Pro porovnání: 2013/14 jsem natrénovala 320h, z toho 200h běh a zhruba nějakých 2000km. 2014/15 395h/280h/2600 km. Letos mám v plánu zhruba 440h a cca 3000km. Zatím jsem mírně nad plán, takže to snad dodržím.


Aplikovala jsi i nějaké „systémové“ změny v tréninku, třeba s ohledem na terény letošních hlavních akcí nebo na základě výsledků zátěžových testů, hodnocení od doktora Pozdíška?

Od letošního roku konzultuju svůj plán s Vojtou Králem, takže ano, nějaké nové systémy v tréninku jsou. Do plánu jsme zahrnuli víc „AP“ běhů, právě na základně poznatků od doktora Pozdíška. [pozn. - v Mohelnici působící sportovní lékař, s nímž reprezentace k oboustranné spokojenosti spolupracuje]

 

Vnímáš ME jako mimořádnou letošní akci, s ohledem na umístění na domácí půdě, nebo v zásadě jako jednu z vícera, přece jen bude následovat AMS a pak hlavně MS. Ale závěr MS trapně koliduje s CVČ a nám budou zase chybět pořadatelé, štafety by sis možná měla ještě rozmyslet...

ME je pro mě zatím jasným vrcholem. MS je touto akcí zatím hodně upozaděno. AMS letos vnímám jako nutné zlo, protože těch akcí je v plánu opravdu hodně a bude velmi obtížné na tyto tři vrcholné akce správně naladit.

Účast na CVČ s kaučem ještě prodiskutujeme. :-)

 

Vloni jsi na mnoha úspěšných závodech měla výhodu, že se od tebe nečekalo předvedení výborného výkonu, letos už jsi zapsaná jako jedna z našich nejlepších - jak se s tím vyrovnáváš, může to být (nejen) na startu ME problém?

Problém to být rozhodně může a ne malý. Na druhou stranu doufám, že jsem se za minulý rok někam posunula a nasbírala nové zkušenosti. Nominační závody na SP jsem zvládla obstojně, i když jsem nějaký tlak cítila a nervózní jsem rozhodně byla.

Kladeš si tedy i nějaké konkrétnější cíle, umístění do nějakého místa, nebo zatím prostě jít co nejlíp a být spokojen s vlastním výkonem?

Mám ráda pevně a konkrétně stanovené cíle a nejsem žádný troškař. Vzhledem k mému loňskému 11. místu, jsem si řekla, že je třeba se zas o kousek posunout a že by bylo pěkné zavítat do TOP10 v individuálním závodě.

 

Nejviditelnější úspěchy sbíráš hlavně ze sprintových disciplín, pro ME a SP v Polsku máš už nyní přímou nominaci na sprint, ale rozhodně prokazuješ schopnost být u nás mezi nejlepšími i v lese, na loňském MS jsi postavila základ pro úspěšné vystoupení štafety. Cítíš se sama do určité míry jako sprintový specialista, zaměřuješ část tréninku i výhradně na něj, nebo to je v zásadě náhoda a baví tě všechno?

Minulý rok, když jsem ještě nebyla součástí repre, jsem usoudila, že mé největší šance na úspěch a návrat můžou být právě přes sprint a trochu jsem svou přípravu začala směřovat tím směrem. Tato taktika se ukázala jako vcelku úspěšná a tak se pokouším na ni navázat. Můj trénink je tedy zaměřen na sprint, ale ne nějak výhradně. Rozhodně chci závodit i v lese… Jen ty klasiky mě prostě nějak nebaví, ale třeba jim přijdu na chuť.

 

Bez ohledu na odpověď na výše uvedenou otázku - přemýšlela jsi nad tím nebo máš třeba už i jasno, jaké disciplíny bys na ME chtěla běžet - zde tedy hlavně s ohledem na nabitý program?

Jasno mám, co si vyběhnu je otázkou. Vylučuje se hlavně klasika se sprintem a zde je moje volba jasná. Vítězí sprint.

 

A poběžíš před ME i Tiomilu? Ty toho koneckonců myslím se svým severským týmem (Täby OK) ani moc nepodnikáš? Nebo toho v zásadě až tak moc nepořádají (soustředění, tréninkové kempy v zahraničí)?

Pravda, Täby jsem mockrát nepodpořila a hodlala jsem to letos napravit… ale po konzultaci s kaučem a ohledem na sprinty na ME (ty začínají hned následující víkend) jsem se rozhodla Tiomilu vynechat.

Täby nemají moc tréninkových kempů, třeba jeden za rok. Minulý rok byl kemp třeba na JK. Většinou mi to časově nevychází. Já se ale spokojím s domácími terény.

Co vůbec teď děláš, pracuješ nebo máš období doběhu školních povinností s relativně větším množstvím volného času? Jinak bych se skoro bál, že práce učitelky muže být docela stresující...

Jsem na navazujícím magisterském studiu a snažím se nástup do profese učitelky co nejvíce oddálit, protože těch dětí má člověk někdy opravdu nad hlavu… Na začátku semestru jsem měla školy dost, ale prvotní zápřah už opadl. Zápočty a zkouškové budou díky Evropě poměrně složité, ale nějak se to snad skloubí.

 

K učení dětiček (jaký že to máš stupeň?) se tedy dostaneš jen náhodně při suplování nebo to máš i součástí výuky nebo naopak vůbec?

Mám 2.stupeň ZŠ a SŠ, dějepis a tělocvik. Minulý rok jsem několikrát suplovala za mámu ve 4. a 5. třídě. Jinak teď máme praxe a já sama učím v Rychnově nad Kněžnou [odkud Denisa pochází – pozn.] plavání, děti cca 5-15let ;)

 

Když se to nedočteme na blogu ani fb, kdo je vlastně tvůj osobní trenér, fyzioterapeut, kuchař, …?

Dobrá otázka. Na tohle všechno mám jednu osobu, avšak nejvíce vyniká jako kuchař :-)

 

ptal se Petr Kadeřávek
generální partner
hlavní partneři

hlavní mediální partner
mediální partneři
nápojoví partneři

partneři

podporovatelé

partnerská samospráva

pořadatelé