Na krátké trati druhé zlato pro Alexandersson a Kyburze, Jan Šedivý šestý

27.5.2016

Šesté místo vybojoval Jan Šedivý v dnešním závodě na krátké trati v Černé Vodě v Jeseníkách a dosáhl tak nejlepšího indviduálního výsledku své dosavadní kariéry. Závod mužů, o délce 5,7 km, ovládl Švýcar Matthias Kyburz, vítěz nedělního sprintu. Mezi ženami vyhrála zlatá medailistka z úterního závodu na klasické trati Tove Alexandersson ze Švédska. Nejlepší česká reprezentantka Jana Knapová obsadila dvacáté první místo.

Jsem hodně spokojený, fakt super výsledek, ale po doběhu jsem ho vážně nečekal,“ řekl Šedivý po skončení závodu. Na vítězného Kyburze ztratil minutu a 47 vteřin, od bronzu jedenatřicetiletého závodníka SK Pragy Praha dělilo 56 sekund. Ač s výsledkem spokojený, s výkonem již tolik ne: Nechci být negativní, ale necítil jsem, že by to byl ten výkon, který jsem tady chtěl podat. Na druhou stranu bylo to trošku lehčí, než jsem čekal. Myslel jsem si, že to bude ještě mnohem těžší podle toho, jak jsem se koukal na staré mapy. Já jsem v tomhle prostoru nikdy nebyl, myslel jsem si, že to bude výrazně těžší i fyzicky – přeskakování šutrů a málo času na to se koukat na mapu. Ten povrch mě překvapil, že to bylo jednoduší, že se dalo poměrně dobře běžet, nějaký čas na mapování tam byl. Nebyl to čistý výkon, který bych chtěl jít na takovéto úrovni, tady by člověk chtěl jít to nejlepší, co v něm je, to tam dneska nebylo. Do kopců šlo běžet. Udělal jsem tam tak tři zbytečné směrové chyby. Tak to vždycky mrzí, že se člověk nepodívá na buzolu, trochu ulítne. Tady v tom terénu obzvlášť, když tam kolikrát nic nebylo, bylo to takové rozplizlé světle zelené, v tom člověk špatně hledá, to je pak 30 sekund jen to šupne,“ komentoval závod v cíli Šedivý.

První dvě místa v mužském závodě byla stejná jako v nedělním sprintu v Jeseníku. Za vítězným Kyburzem doběhl 34 vteřin Gustav Bergman ze Švédska. Třetí místo vybojoval stříbrný medailista z krátké trati na loňském mistrovství světa Lucas Basset z Francie.

Další tři Češi skončili v nejlepší dvacítce. Vojtěch Král bral patnáctou příčku, Miloš Nykodým doběhl sedmnáctý, Jan Petržela osmnáctý.

Vojta Král: „Hodně technicky náročný závod. Začátek se mi nepodařilo pohlídat tak, jak jsem chtěl. Na jedničku jsem naběhl na správný šutr, ale myslel jsem si, že jsem trošku výš. Tak jsem šel doprava a pak zpátky doleva do kopce. Podobnou chybu jsem udělal asi pětkrát, zbytečně. Několik zbytečných chyb, to je ta minuta a půl, co jsem ztratil...

Miloš Nykodým: „Začal jsem dobře, jen jsem byl občas mírně nejistý. Na 12. kontrolu mě ale doběhl Gustav Bergman a společně jsme udělali velkou chybu na 14. kontrolu, mohlo to být kolem 40 sekund.  Do konce jsme si to už pohlídali. Závěr mi přišel dost jednuduchý, tam už to bylo hlavně o fyzičce.

Honza Petržela: „Zkazil jsem si to při seběhu na čtrnáctku . Do té doby jsem šel dobrý závod, měl jsem tam sice pár drobných zaváhání, ale myslím si, že by to bylo do desítky úplně bez problémů. Ale bohužel cestou na čtrnáctku jsem v kamenném poli zakopl, měl jsem tam dost nepříjemný pád a to mě rozhodilo. A na čtrnáctce jsem se posunul opticky na patnáctku a odběhl jsem ze čtrnáctky směrem na šestnáctku a byla to minutová chyba, než jsem si uvědomil, co se stalo. A ještě mě to psychicky dost zdeptalo, takže pak v tom fyzicky náročném závěru jsem hrozně těžko hledal síly. Určitě jsem měl na to běžet dobrý závod, ale ta jedna nepozornost mně to celé zkazila.

Honza Procházka: „Fyzicky to bylo docela dobrý, ale bohužel hnedka na jedničku jsem udělal chybu a pak se to se mnou vezlo a udělal jsem tři, čtyři další půlminutový chybky, takový drobný. Byl to dobrý výkon, ale nebyl to ten výkon, na který jsem se celou zimu připravoval.

Pavel Kubát: „Udělal jsem hroznou chybu na začátku (7. kontrola), odběhl jsem tam špatným směrem. Pak už se moc nedařilo, chybky se kupily. Fyzicky to taky nebylo zadarmo, byly tam nepříjemný prudký kopce.

Pár dojmů Matthiase Kyburze:

Gratulace k tvojí druhé zlaté medaili v Jeseníkách. Jak bys popsal průběh dnešního závodu?: Pro mě to byl úžasný závod. Vyhrál jsem i včerejší kvalifikaci, takže jsem věděl, že tady mám dobrou rychlost a že jsem dobře připravený technicky. Tak jsem v tom pokračoval i na dnešní trati. Nechával jsem si dostatek času na čtení mapy, bral jsem objekt po objektu. Měl jsem to celou dobu pod kontrolou. Takže perfektní.

Co bylo klíčovým momentem na dnešní trati?: Těžko říct. Řekl bych, že jsem byl na závod dobře připravený. Tolikrát jsem už startoval jako poslední a nikdy jsem nezískal medaili. Dnes jsem od začátku přesně věděl, jak do toho jít. To pro mě bylo klíčové.

Českým reprezentantkám závod nevyšel podle jejich představ. Na pětikilometrové, technicky náročné trati hodně chybovaly a neprobojovaly se do nejlepší dvacítky. Nejrychlejší z nich Jana Knapová obsadila dvacáté první místo, 5:53 za Švédkou Alexandersson: „Dnes se mi to vůbec nepodařilo. Nemohla jsem se do toho na začátku vůbec dostat. Asi jsem se nesoustředila úplně tak, jak bych měla. Hned jedničku jsem trochu podběhla, tam jsem to úplně nepochopila, možná jsem do toho naběhla trochu rychleji... Musím říct, že trať byla poměrně těžká, hlavně začátek. Ta jednička mě trochu rozhodila, trojku jsem zkazila, pak ještě pětku, tam jsem byla výš, váhala jsem, a to už si člověk pak úplně nevěří... Cestou na sedmičku mě doběhla o dvě minuty Helena Jansson, pak jsme šly některé postupy spolu, někde jsme se rozdělily...“

Dvě místa za Knapovou, tedy 23., skončila Adélka Indráková „Mně to úplně nešlo od začátku , ale ještě jsem to jakž takž zvládla. Pak jsem udělala jednu větší chybu a doběhla jsem Johansson, co startovala přede mnou. Ona je na tom fyzicky dobře, nicméně jsme společně začaly dělat chybky, to se sčítalo a sčítalo a pak už jsem nemohla.“

Mistryně světa v této disciplíně z roku 2009 Dana Šafka Brožková obsadila po velké chybě na 11. kontrole třicátou příčku: „Já jsem ani od začátku nešla úplně čistě, bylo to takový hodně roztěkaný, protože přeci jenom oproti kvalifikaci byl tohle jiný závod. Bylo potřeba pořád si to hlídat směrově. U jedenáctky jsem mapovala dopředu a tím jsem se vlastně přeskočila a chtěla jsem pokračovat za údolí dál, najednou tam byla cesta, takže mi to chvilku trvalo, než jsem se srovnala. Bohužel mě to rozhodila pak i na tu další kontrolu. Oproti kvalifikaci, která byla víceméně z kopce, se tady projevila i ta únava z klasiky.“

Vendula Horčičková: „Běželo se mi strašně špatně fyzicky, jako by mi někdo sebral všechnu energii z těla. Vůbec to nešlapalo. Z toho pak pramenily nějaké drobnější chyby, neplynulost, protože jsem měla pořád potřebu se zastavovat, protože jsem nemohla. Vedro, vedro, vedro, prostě to dneska nešlo, hlavně po té fyzické stránce.“

Denisa Kosová udělala velkou chybu na třetí kontrole: „Ze začátku jsem se do toho nemohla dostat. To místo jsem se snažila přečíst, ale kousek jsem to nadběhla a začala jsem se tam motat, vůbec jsem nevěděla čeho se chytnout. Na třetí kontrole mě doběhla Isia o čtyři minuty, pak jsem udělala další chybu a doběhla mě Marika o šest minut, tam jsem ten závod úplně vzdala. Snažila jsem se to dobojovat do cíle, ale už to za moc nestálo.“

Třiadvacetiletá Švédka Alexandersson naprosto deklasovala zbytek startovního pole, když druhou Švýcarku Judith Wyder porazila o 2:13 minuty. Ta však na Tove prakticky přesně tolik ztratila již chybou na 3. kontrole - zde se propadla až na průběžné 38. místo, ale dokázala se do závodu vrátit. Pro první seniorskou medaili z mezinárodního mistrovství si doběhla bronzová Finka Marika Teini, za vítězkou zaostala 2:25 minuty. Na 4. místo celkového pořadí se probojovala mimoevropská závodnice - kanaďanka Emily Kemp, ta se však tedy počítá pouze do hodnocení světového poháru.

Zítra šampionát vyvrcholí závodem štafet. Muži startují v 10 hodin a ženy ve 12 hodin, české A štafety by měly běžet ve složení Kosová - Šafka Brožková - Knapová, Petržela - Šedivý - Král, B Omová - Indráková - Jakobová, Nykodým - Kubát - Procházkagenerální partner
hlavní partneři

hlavní mediální partner
mediální partneři
nápojoví partneři

partneři

podporovatelé

partnerská samospráva

pořadatelé