Patnáct let ve vrcholovém orientačním běhu

16.6.2016

foto Patnáct let ve vrcholovém orientačním běhu

Dana Šafka Brožková (Sportcentrum Jičín, 1984), historicky nejlepší orientační běžkyně České republiky, se vrátila po rodičovské dovolené do závodů mistrovské úrovně. Ve své parádní disciplíně, klasické trati, z které už má několik cenných kovů z mistrovství světa i Evropy, předvedla na domácí půdě nejlepší individuální výsledek českých žen - osmé místo.

Na medaili jí ve více než desetikilometrovém závodě chyběly tři minuty a třicet čtyři sekund. Po klasické trati z ní sálalo sebevědomí: „Po dnešním výkonu bych do nejlepší desítky měla patřit.“ Spokojená byla i po štafetách, kdy bezchybným výkonem pomohla českému týmu ve složení Kosová, Šafka Brožková a Knapová k umístění na velkém pódiu – k pátému místu.

 

Co letos chybělo k tomu, abys zopakovala stříbrný úspěch z klasické trati z ME 2010 v Bulharsku?

Trochu víc klidu při závodě, hned na první kontroly jsem už trochu ztratila, potom to chtělo zvolit lepší volby na obou delších postupech a taky trochu štěstí. Při lepší volbě postupů bych šla na páté místo, ale ten kousek na medaili tam už prostě ten den nebyl.

 

Jak vypadala tvá příprava na ME?

Fyzicky na dobré úrovni jako dřív, jen mapově jsem neobjížděla tolik kempů, přeci jen jsem spoléhala na své zkušenosti a taky na to, že v „domácím“ terénu mám naběháno nejvíc, tak nepotřebuji tolik naběhat s mapou v terénu.

 

Když se bavíme o přípravě, vrátím se k jednomu konkrétnímu momentu ze štafet. Denisa Kosová po závodě zmiňovala, jak se v rozporu s předchozí analýzou a trenérovým názorem rozhodla jít zásadní postup úseku na pátou kontrolu zleva. Možnost to nakonec byla lepší. Nejsou někdy tyto předchozí analýzy spíše trochu svazující, nebo jsou pro vás zásadní a hodně vám pomáhají v samotném závodě?

Je to trochu obojí, samozřejmě bez předchozí přípravy to na takovýchto závodech už nejde. Na druhou stranu je třeba najít míru, s kterou si vše připravit a hlavně případné volby postupů nezafixovat, aby byl závodník dostatečné flexibilní a dokázal reagovat na případné změny v mapě a umístění kontrol. Je potřeba v přípravě najít rovnováhu, nepřehnat to s taktizováním.

 

Závodníci se rok od roku také musejí vypořádávat s větším mediálním tlakem. Neotravují tě novináři, kteří na tebe čekají po každém mistrovském závodě téměř na cílové čáře? Je lepší závodníky zpovídat hned po doběhu, nebo až poté, co vědí, kolikátí skončili?

Neotravují, není to zase tak často. :-) Určitě je lepší pokládat otázky hned po doběhu, dojmy ze závodu jsou čerstvé a odpovědi spontánní.

 

Máš skoro dvouletou dceru. Co dělala, když maminka závodila?

Byla u babičky a dědy, takže se asi houpala na houpačce.

 

Pořadatelé pracovali na přípravě tratí zhruba tři roky. Odvedli podle tebe dobrou práci?

Mně se vůbec celé ME moc líbilo, výběr terénu a stavby tratí byly na špičkové úrovni a bylo cítit, že každý stavitel si se svým úkolem opravdu vyhrál. Tím, jak jsme měli nějaké podklady a známe stavitele, tak se daly tratě dopředu částečně odhadnout, ale i tak to bylo pořád zábavné.

 

Ida Bobach mluvila nedávno v přednášce o tom, jak komplexní a různorodé činnosti musí elitní orientační běžec vykonávat. A jak se často jedná o lidi s vysokými studijními a pracovními ambicemi. Trochu řečnická otázka: dá se věnovat oběma sférám naplno? Co jsi ty v současnosti upřednostnila?

To se právě nedá. Vždycky jsou období, kdy se jedné oblasti věnuješ víc a pak ji zase upozadíš na úkor druhé. Tohle je přesně to, s čím mám dlouhodobě problém, kolika věcem se věnovat a nemít výčitky, co všechno zanedbáváš. Ale myslím si, že dělat jenom orienťák nejde, protože živit tě to nebude a je fajn mít další oblast zájmu, v mém případě genetiku, když ti zrovna v jedné něco nevychází, tak se nehroutíš, protože máš cíle i v jiné oblasti.

 

Když tedy zůstanu u té orienťácké oblasti, jaké máš ambice pro MS ve Švédsku?

To zatím nevím. Teprve budou nominačky, kdy se proběhnu v terénech podobných MS, a pak se uvidí.

 

Už 15 let se pohybuješ ve vrcholovém OB. Po každém závodě dáváš krátký rozhovor, skoro po každém šampionátu většinou i nějaký větší shrnující. Je nějaká otázka, kterou jsi za těch 15 let ještě nedostala a kterou bys chtěla dostat a zodpovědět?

Asi ne, otázky se pořád týkají závodu a závodění, ale tak to má být, proto na závodech jsem.

Michaela Šrámková, Lenka Klimplovágenerální partner
hlavní partneři

hlavní mediální partner
mediální partneři
nápojoví partneři

partneři

podporovatelé

partnerská samospráva

pořadatelé