První sprintové štafety na ME vyhrálo Rusko

21.5.2016

foto První sprintové štafety na ME vyhrálo Rusko

Pátým místem odstartovali čeští reprezentanti evropský šampionát na domácí půdě. Čtveřice ve složení Denisa Kosová, Jan Procházka, Vojtěch Král a Jana Knapová zaostala ve sprintových štafetách v Bruntále za vítězným týmem Ruska 1:44 minuty. Druhá skončila štafeta Dánska a třetí tým Švýcarska.

V  napínavém závodě se pořadí na čle neustále měnilo. Po prvním úseku ztrácela čská štafeta na pátém místě na vedoucí Rusko 42 sekund. „Splnila jsem cíl – zůstat v  balíku. Ale v  závěru už jsem moc nemohla“,  řekla po doběhu Denisa Kosová.  Hned po prvním úseku bylo diskvalifikováno Norsko, když Marianne Andersen vynechala kontrolu.

Jan Procházka na druhém úseku pár vteřin stáhnul. „Závod jsem velmi dobře rozběhl, stáhl jsem náskok na Rusa i Švýcara, ale pak se mi neběželo úplně super a v  závěru jsem udělal pár drobných chybek a to v  kombinaci s  únavou znamenalo ztrátu patnácti vteřin. Ale jinak dobrý výkon,“ hodnotil v  cíli Procházka, který vyslal na třetí úsek Vojtěcha Krále z  pátého místa, 35 sekund za vedoucími Finy.

Král na svém úseku místo stáhl. Při startu do posledního úseku ztrácela Česká republika 38 sekund na Švédy, 18 sekund na Rusy a 9 sekund na třetí Švýcary. A náskok před pátými Dány čnil 39 sekund. Zdálo se, že čský tým bude bojovat o medaile. Bohužel finišmance Janě Knapové se nedařilo, jak by si představovala. „Fyzicky se mi běželo hůř, než jsem čkala. Neudělala jsem žádnou velkou chybu, ale kontroly mi dnes moc nenaskakovaly, nebylo to příliš plynulé,“ trochu posmutněle komentovala závod pětadvacetiletá běžkyně, která nakonec čskému týmu dosprintovala pro páté místo.

V  závěru se na trati pořadí několikrát měnilo. Švédka Jansson vynechala kontrolu a byla diskvalifikována, Dánka Maja Alm vybíhající pátá v  jednu chvíli běžela na čle, na konci trati však chybovala, takže se před ní dostala Galina Vinogradova, která nakonec doběhla Rusku pro překvapivé vítězství.

A hodnocení čského týmu? „Asi jsme chtěli víc. Před startem jsem si říkali, že bychom v  této sestavě na medaili mít měli, ale bohužel se to nějak nesešlo,“ litovala po závodě finišmanka Jana Knapová.

Zítra pokračje evropský šampionát závodem ve sprintu. Dopoledne se běží kvalifikace ve městě Jeseník, odpoledne finále v Lázních Jeseník.

Lenka Klimplovágenerální partner
hlavní partneři

hlavní mediální partner
mediální partneři
nápojoví partneři

partneři

podporovatelé

partnerská samospráva

pořadatelé