Sprint ve znamení Švýcarů, Vojta Král desátý

22.5.2016

Desáté místo obsadil český reprezentant Vojtěch Král na Mistrovství Evropy v  orientačním běhu ve sprintu. Technicky i fyzicky náročný sprint v  Lázních Jeseník ovládli Švýcaři. Na 3,4 km dlouhé trati mužů zvítězil Matthias Kyburz, mezi ženami na trati dlouhé 3 km dominovala Judith Wyder. Nejlepší Češky Denisa Kosová a Monika Topinková se podělily o dvacáté čtvrté místo.

„Dneska byly nohy před hlavou a mělo by to být naopak. Celý závod nebyl příliš plynulý. Nejsem spokojený, na minulém šampionátu jsem byl devátý, to dnes nepřekonám,“ smutně kroutil hlavou po doběhu Král. Nakonec si oproti předchozímu ME v  Portugalsku pohoršil jen o příčku. Na desátém místě ztratil na vítězného Kyburze 56 sekund.

Pořadí na čele mužského závodu bylo velmi těsné. Druhého Švéda Gustava Bergmana dělily od titulu dvě sekundy, o další vteřinu zaostal Švýcar Florian Howald. „Věděl jsem, že nás čeká hodně technická trať, a tak jsem volil co nejjasnější a nejjednodušší volby. Vyplatilo se. To, že jsem na trať startoval jako poslední, jsem bral jako výhodu. Nemusíte se pak v  cíli stresovat, při doběhu již víte, o co bojujete a jak na tom jste,“ zářil v  cíli zlatý medailista.

Druhý z  českých reprezentantů na startu finálového závodu Martin Poklop skončil čtyřicátý sedmý, když na Kyburze ztratil dvě a tři čtvrtě minuty. „Moc se mně to nepovedlo, nestíhal jsem hlavně mapově. Ani fyzicky už to nebylo tak dobré jako ráno,“ řekl po doběhu nováček v  českém týmu.

V  ženách vyhrála Judith Wyder o pět sekund před Ukrajinkou Nadiyou Volynskou, o třetí místo se stejným časem podělily Ruska Galina Vinogradova a Dánka Maja Alm, které za Švýcarkou zaostaly o devět vteřin. „Tento kopcovitý terén byl po náročné dopolední kvalifikaci docela výzva, navíc jsme neměli moc dobrou představu o místě, ve  kterém bude finále probíhat. Naštěstí jsem tam udělala jen pár kliček. Získat dvě medaile ve dvou dnech určitě nebyl plán, ale věděla jsem, že jsem ve sprintu silná. To se potvrdilo a vyšlo to úžasně,“ radovala se Wyder po bronzu ze sobotních sprintových štafet v  neděli ze zlata.

Češky dost chybovaly. Nejlépe skončily Denisa Kosová a Monika Topinková shodně na dvacátém čtvrtém místě. „Závod byl moc pěkný, ale začátek jsem vůbec neustála a udělala zbytečné chyby. Vůbec jsem se nepoznávala. Tohle se mi na sprintu dlouho nestalo. Vůbec jsem se nekontrolovala,“ kroutila v  cíli hlavou zklamaná Kosová, jedenáctá z  loňského světového šampionátu. Topinková si trať pochvalovala. „Bylo to opravdu pěkné, jeden z  nejhezčích sprintů, které jsem kdy běžela. Nemohu úplně hodnotit svůj výkon, jednou jsem tam nechala asi půl minuty, to mě opravdu mrzí, ale jinak jsem spokojená,“ usmívala se šestatřicetiletá závodnice. Vendula Horčičková skončila třicátá druhá a Marta Fenclová padesátá.

Zítra evropský šampionát pokračuje kvalifikací závodu na klasické trati v  Bílé Vodě. Finálový závod je na programu o den později.

Lenka Klimplová

 

 

 

 

 

 

_____

 

Vojta Král: „Dneska byly nohy před hlavou a mělo by to být naopak. Taková neplynulost – začátek po loukách šel dobře, ale když jsem vběhl do zástavby, tak jsem byl takový nejistý. Nejsem spokojený, předloni jsem byl devátý, teď to lepší než patnáctka nebude...“ (nakonec bylo, Vojta skončil 10.)

Martin Poklop: „Moc se mně to nepovedlo, nestíhal jsem to, hlavně mapově hledat v labyrintu překážek správnou cestu, nejsem spokojen. Ani fyzicky už to nebylo tak dobré jako ráno.“

Denisa Kosová: „Závod byl moc pěkný. Čekali jsme, že to bude techničtější. Já jsem ten začátek vůbec neustála a dělala jsem zbytečné chyby. Vůbec jsem se nepoznávala, tohle se mi na sprintu dlouho nestalo. Vůbec jsem se nekontrolovala, zabíhala jsem za jiné baráky... Věděla jsem, že ten areál je hodně složitý a nebyla jsem schopna to v tom krátkém začátku dočíst. Asi bylo na čase po dlouhé době nějaký závod pokazit, protože já už jsem dlouho žádný závod nezkazila, tak dnes...“

Vendula Horčičková: „Na začátku myslím, že jsem šla dobře, hodně jsem si to hlídala. Na šestku bylo takové desetivteřinové zaváhání, ale jinak dobré. A pak jsem udělala šílenou chybu na čtrnáctku, když jsem omylem seběhla jeden kopec navíc a musela jsem se vracet až kolem plotu nahoru a to bylo asi půl minuty, to bylo zbytečný a to mě fakt mrzí. Jinak to byl krásný sprint, fakt se mi to líbilo, jen ta chyba mě fakt mrzí.“

Monika Topinková: „Závod byl nádherný. Chtěla bych za to moc poděkovat pořadatelům. Bylo to těžký – fyzicky i technicky. Nemohu úplně hodnotit svůj výkon, jednou jsem tam nechala asi půl minuty, to mě opravdu mrzí. V prvním okruhu byl výběh po schodech a já jsem přehlédla, že jsou ty schody zavřené. Sice jsem se rychle zorientovala, kam mám jít, ale to mě rozhodilo a zbytečně jsem tam udělala smyčku. Ale bylo to opravdu pěkné, jeden z nejhezčích sprintů, které jsem kdy běžela.“

Marta Fenclová: „Vůbec se mi to nepovedlo. Zkazila jsem čtyřku a pak jsem málem dvě kontroly vynechala. Celkově jsem měla problém číst mapu, bylo to na mě těžké.“generální partner
hlavní partneři

hlavní mediální partner
mediální partneři
nápojoví partneři

partneři

podporovatelé

partnerská samospráva

pořadatelé